Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą „ Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W kolejnych latach czytano dzieła Aleksandra Fredry, Henryka Sienkiewicza, Stanisława Wyspiańskiego, Stefana Żeromskiego, Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Rzewuskiego oraz Gabrieli Zapolskiej.
Nasza szkoła od kilku lat bierze czynny udział w akcji Narodowego Czytania, co kilkukrotnie docenił sam Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Podczas tegorocznej akcji odbywa się wspólne czytanie „Kordiana” Juliusza Słowackiego.
11 września 2024 r. uczniowie klasy VI i VIII odczytali fragmenty utworu, na korytarzu wyświetlono prezentację multimedialną dotyczącą tegorocznej akcji oraz przygotowano okolicznościową gazetkę, z którą uczniowie mogli się zapoznać podczas przerw.
„Kordian”, to jak wspomina w liście Prezydent RP Andrzej Duda (…) znakomity utwór, który powstał na emigracji, niedługo po upadku powstania listopadowego, nadal przekonuje, że realizacja naszych polskich spraw z myślą o dobru i rozwoju Rzeczypospolitej dalej musi się opierać na odwadze i determinacji, a krytyczna analiza błędów i zaniechań z przeszłości jest równie ważna, jak inspiracja tym, co w naszej tradycji najpiękniejsze(…). Prezydent podkreślił, że Wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu (…).
Narodowe Czytanie corocznie łączy całą społeczność naszej szkoły. Czas poświęcony na wspólne czytanie jest nie tylko propagowaniem czytelnictwa, ale także daje możliwość integracji i poczucia wspólnoty.